Veselá divadelní společnost – Láska, poezie, hudba

Veselá divadelní společnost pro Vás připravila ve spolupráci s Klubem Leitnerka večer scénické poezie a prózy Perutinka francouzského básníka 1. poloviny 20. století Paula Eluarda / 1895–1952 /.

vds
Eluard byl jedním ze zakladatelů surrealistického hnutí ve Francii a celý život levicově orientován. Přesto jeho obdiv k ženám a lyrické verše o lásce, které nás především zaujaly, tvoří základ jeho tvorby. Zajímavostí večera je účast Kláry Němcové, posluchačky pedagogické fakulty MU, která se ujala recitace Eluardových veršů ve francouzštině, vedle člena Veselé divadelní společnosti Tomáše Kudličky, který recituje český překlad básníka Adolfa Kroupy a Hany Hájkové. Klavírní doprovod autorů přelomu 19. a 20. století Claude Debussyho, Erika Satieho, Francise Poulenca, Alberta Roussela, aj. uslyšíte v podání MgA. Petra Kučery.

Během večera bude uvedena i Perutinka, lyrická próza ze závěru básníkova života. Vyslovil v ní obdiv své ženě Dominice. Je to něžný příběh holčičky, která byla tak křehká a lehounká, že ji maminka nazvala Perutinkou. Když běžela měli ostatní lidé pocit, že létá, a proto se nemohli divit, že ona sama chtěla létat jako ptáčci. Když jí kouzelná víla přičarovala křídla, byla šťastná, ale záhy zjistila, že má hlad, že jí červíci nechutnají a nemůže se najíst, protože má křídla a také nemůže obejmout svoji maminku. Poprosila tedy kouzelnou vílu, aby jí křídla odčarovala a mohla se tak stát zase holčičkou a být stejná jako ostatní děti.

Vstupné 150,- / 120,-
26. ledna v 19:30