Leitnerka 2017

Leitnerka 2017!

Historie klubu Leitnerova sahá do 50. let, kdy byl vybudován svépomocně na brigádách, jak bylo dobovým zvykem. Budova se od té doby příliš neměnila, ale její obsah se vyvíjel v závislosti na panující společenské situaci. Přestože od svého vzniku naplňuje roli „kulturáku“ byla vždy, stejně jako dnes otevřena nejrůznějším kulturním a společenským programům. Fungovala také jako zkušebna, šermířská základna a podobně.

Silné období proběhlo v 80. letech, kdy v post normalizačním šedivém životě plnila roli určité kulturní subverze podobně jako třeba klub „Musilka“. Kulturní „klubové akce“ se odehrávaly v  rámci tak zvaných Modrých pondělků. Probíhaly zde různé filmové projekce, koncerty kapel žánrově kolem folku, rocku a alternativy. Uvedené stylové zaměření si Leitnerka udržela dodnes. Tradiční akcí jsou také hudebně publicistické pořady a antidiskotéka Jiřího Černého.

Z popudu zřizovatele klubu,  Městské části Brno – střed a provozovatele – Kávéesky (Kulturně vzdělávací středisko), se na Leitnerce v současnosti odehrávají zásadní změny. Mají vést k posílení povědomí o klubu a jeho pomyslném návratu na světlá místa kulturní mapy Města Brna. Zároveň je zaručena kontinuita díky pokračování vybraných tradičních akcí. Novinkou bude permanentně fungující kavárna s osobitým interiérem, stejně tak úpravy v sále a zbytku budovy, vše podle návrhu architekta Szymona Rozwalky. Díky probíhajícím vnitřním úpravám se začátek sezóny posouvá do půlky října. Nové provozní možnosti však zvýší multifunkčnost prostoru. Spolupráce s externími dramaturgy slibuje zajímavý program ve všech oblastech činnosti klubu. Úpravy v sále umožňují variabilitu uspořádání podle potřeb probíhající produkce. Což znamená větší možnosti například pro taneční divadlo. Dětské programy se rozšíří o atraktivní workshopy, diskotéky s milou hudbou při nichž se děti vyřádí a rodiče odpočinou, celodenní tematické akce a podobně. Na zřeteli je také sousedská spolupráce. Standardem bude prázdninový provoz. Koncerty slibují posun od tradičního folku k pestřejší, multi žánrové současné hudební produkci. Důležitým momentem je také nové logo klubu a celkový vizuál od brněnského grafika Jana Šrámka. K výčtu inovací je nutno dodat, že dosavadní skvělá vedoucí Jana Továrková odchází na mateřskou dovolenou. Její nástupkyní byla ve výběrovém řízení zvolena Blanka Prokšová, doposud působící ve Filharmonii Brno jako manažerka orchestru pro koncertní činnosti a zahraničí.

Nejdůležitější ze všeho, je však nakažlivé nadšení týmu připravujícího avizovanou sezónu i lákavý kavárenský provoz. Přijďte se přesvědčit! Už brzy můžete zažít Leitnerku tak jak ji ještě neznáte.

BcA. David Butula –  člen pro oblast kultury, sportu a turismu MČ Brno – střed