Nové Hudební útočiště Jiřího Plocka

Od října 2016 připravil hudební Klub Leitnerova nový poslechový pořad – Hudební útočiště Jiřího Plocka. Pravidelně druhou středu v měsíci se tak můžete setkávát od 19:30 s hudbou mnoha žánrů, protkanou vyprávěním hudebního publicisty Jiřího Plocka a poslechem zajímavé muziky.
Přijďte i vy! Nejbližší termín pořadu je: 10 květen v 19:30, vstupné 80,- Kč.

Jiří Plocek

Hudba je mou životní souputnicí od základní školy. Byla vždy též mým útočištěm před turbulencemi světa a vyvažovala moje původní profesní zaměření: studoval jsem totiž biochemii a několik let pracoval jako výzkumník. První kapelu  folko-countryového ražení  jsem se spolužáky založil na devítiletce a postupně jsem se přes několik dalších skupin dopracoval až k profesionálnímu angažmá u brněnských Poutníků koncem 80. let – tedy ještě v „klasické“ sestavě s Robertem Křesťanem jako hlavním písňovým autorem a zpěvákem.

Počátkem 90. let jsem s banjistou Lubošem Malinou, kontrabasistou Petrem Surým a slovenskou zpěvačkou Katkou Pořízkovou založil skupinu Teagrass, která v různých sestavách  působila až roku 2003. Tehdy jsme excelentní muzikantskou  sestavu rozpustili pro vytíženost mou i jednotlivých hráčů: například houslista Stano Palúch vrůstal rychle mezi slovenskou jazzovou elitu a začal být na roztrhání. Já sám jsem na Teagrass navázal občasným vystupováním v duu s Jitkou Šuranskou. Spolu jsme natočili album Písňobraní a  dostali za ně žánrovou cenu Anděl za rok 2005.

Hudební vydavatelství  Gnosis Brno,  které jsem založil roku 1993 pro mne znamenalo vedle vydavatelské činnosti i pořádání mezinárodního festivalu Hudba v pohybu v Rožnově pod Radhoštěm a  cesty do zahraničí na hudební veletrh WOMEX,  nejširší možnou paletu world music.  Moje vydavatelské angažmá mne také přivedlo k unikátním fonografickým nahrávkám Leoše Janáčka a vtáhlo doslova do ohniska moravské lidové hudby.  Na vydávání folklorních CD pak navázalo  stálé angažmá v hudební redakci Českého rozhlasu v Brně.

Na této dlouhé cestě s hudbou a za hudbou jsem potkal  v tuzemsku  i  v zahraničí ohromné množství krásné muziky všech možných žánrů a spoustu  zajímavých lidí.  Byla  to setkání s hudbou –  okénkem do světa i do duše, zdrojem energie i  léčivým prostředkem. Rád bych se je pokusil znovu oživit jednou za měsíc v klubu Leitnerova pod  názvem Hudební útočiště Jiřího Plocka.